تاثیر آموزش و یادگیری موسیقی بر ذهن

تاثیر موسیقی

تاثیر آموزش و یادگیری موسیقی بر ذهن

آموزش و یادگیری موسیقی تاثیر بسزایی بر هوش احساسی،اعصاب و عملکردهای مغز و افزایش اعتماد بنفس دارد.

طی تحقیقات انجام شده،مشخص شده است که مغز و نیم کره های مغزی موسیقی دان ها،حتی افرادی که تازه شروع به آموزش موسیقی کرده اند،از لحاظ عملکردی متفاوت تر از افراد عادی عمل میکند.

این تحقیقات که در زمینه علوم اعصاب انجام شده، نشان می‌دهد کودکانی که دوره های موسیقی گذرانده اند در مقایسه با مابقی کودکان ، فعالیت عصبی بیشتری دارند.

در واقع کسانی که فعالیت های موسیقی یا مشابه آن انجام میدهند،مغز آنها برای ایجاد هماهنگی بین عضلات بدن،چشم ها و گوش ها نیاز به فعالیت بیشتری دارد.

 برای نواختن موسیقی،سه بخش بدن همزمان در حال کار کردن است:

  1. جسم
  2. عقل
  3. احساس

به همین دلیل است که یادگیری موسیقی و فعالیت های مشابه به آن باعث افزایش تمرکز در فرد میشود.

 

تاثیر موسیقی در روند تحصیل

آزمایشی بر روی هفتاد و پنج هزار کودک و دانش آموز انجام شد؛نتیجه آن نشان داد،افرادی که فعالیت های موسیقی داشته اند، مهارت بیشتری در خواندن تئوری ها و درک ریاضیات دارند. از بین این افراد کودکانی که مشغول به یادگیری پیانو بوده اند هوش بیشتری در این دو زمینه ( حتی نسبت به بزرگ سالان خود ) داشته و نمرات بالاتری کسب کردند.

افزایش اعتماد بنفس یکی از بهترین مزایای موسیقی کودک است. لحظه ای که کودک قادر به اجرا و نواختن یک ملودی و خواندن شعر آن است به خود و توانایی های خود ایمان می آورد،که این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس در او میشود،همچنین کودک در آینده هیچ وقت فردی کم رو و خجالتی نخواهد بود.

موسیقی و کودک

یک رابطه مستقیم بین آموزش موسیقی و فعالیت های ادراکی و مهارت های تجسمی وجود دارد. موسیقی درک کودکان را از این مفاهیم بالاتر میبرد و سبب خلاقیت بیشتر آنها در این زمینه میشود. افزایش این بُعد از مهارت ها در حل مسائل چند مجهولی مثل مسائل مربوط به معماری، مهندسی، ریاضیات، هنر، بازی و مخصوصا کار با کامپیوتر به کار می‌آیند.

کار کردن موسیقی،استرس و اضطراب  فرد را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد،از موسیقی میتوان به عنوان یک نوع درمان یا آرامبخش هم استفاده کرد.

افرادی که در کودکی (مخصوصا قبل از هفت سالگی) دوره های موسیقی کودک رفته اند و موسیقی کار کرده اند،دارای هوش بالاتر و فعالیت مغزی_عصبی بهتری هستند.

یادگیری موسیقی در کودکان نیاز به تلاش ، تمرین ، حمایت خانواده و استمرار در کنار استاد مربوطه دارد.

کودکان خود را حمایت و در کنا آنها برای آینده ای بهتر و خلاقانه تر تلاش کنید .

 

یادگیری موسیقی کودک در نوانس چگونه است ؟؟

 

آموزشگاه موسیقی نوانس از سه سال تا هشت سال پذیرش موسیقی کودک دارد و با انواع متد های آموزشی و جدیدترین آنها،به کودکان آموزش می‌دهد.

آکادمی نوانس به عنوان بهترین آموزشگاه موسیقی در فردیس کرج در کنار دوره های موسیقی کودک ، موسیقی درمانی برای کودکان دارای نیاز های ویژه ( اتیسم ،اختلالات یادگیری ، اختلالات توجه و تمرکز،  کم توان ذهنی و بیش فعال ) هم دارد.

موسیقی کودک
موسیقی کودک در نوانس

 

برای شروع یادگیری هر سازی نیاز به  آموزش کامل نت موسیقی است.

جایگاه نت در موسیقی مانند جایگاه حروف الفبا در زبان است،یادگیری آن بسیار مهم و نحوه آموزش نت ها بسیار تاثیر گذار است.

در آموزشگاه موسیقی نوانس ابتدا با روش های خلاقانه و کودکانه ( داستان ، شخصیت پردازی ، رویا و کارتون ) و انواع بازی با فلش کارت ها و…  تمامی نت ها به هنرجوها آموزش داده میشود.در طی این مراحل،جلساتی مخصوص به بادی پرکاشن ها گذاشته میشود که باعث درک بهتر ریتم،تقویت توجه دیداری و افزایش شناخت کودکان از خود میشود.

 

پس از فراگیری نت ها آموزش بلز شروع میشود؛که در ابتدا با ملودی های ساده … و در طی جلسات بعدی با بالا رفتن درک کودک از مفاهیم،ملودی های پیچیده تر به کودکان آموزش داده میشود.

بعد از گذراندن این دوره،دوره فلوت نوازی آغاز میشود که نت خوانی را در هنرجو تقویت می کند.

موسیقی کودک
نتخوانی در کودکان

طبلک

طبلک سازی ساده از خانواده ساز های کوبه ای است.

 

آموزش طبلک
آموزش موسیقی کودک

 

این ساز در دوره ی موسیقی کودک به صورت کوتاه آموزش داده میشود تا یادگیری آن باعث درک بیشتر و بهتر کودک از ریتم در موسیقی شود؛این دوره میتواند تاثیر بسیار مفیدی داشته باشد.

 

پیشنهاد و توصیه ها

قبل از ثبت نام در این دوره ها بهتر است جهت اطمینان از ارتباط گرفتن  کودک با استاد به صورت حضوری مشاوره بردارید. 

آموزشگاه موسیقی نوانس با اساتید موسیقی کودک متفاوت در روز های مختلف هفته سعی در آسان کردن شرایط برای خانواده ها دارد.

در پایان دوره،هنرجو کاملا آماده برای شروع ساز تخصصی میباشد.

آموزشگاه نوانس در انتخاب ساز تخصصی هنرجو خانواده را راهنمایی کرده و هنرجو با استعداد یابی به سمت مسیر درست حرکت میکند.

جهت دیدن بیوگرافی اساتید نوانس به بخش ( اساتید ) در سایت نوانس مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر ازهزینه ها،کلاس های موسیقی درمانی و موسیقی کودک میتوانید از آموزشگاه،هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

آموزشگاه موسیقی نوانس
آموزشگاه موسیقی نوانس

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب

اطلاعات مقاله