دوره های موسیقی

دوره های موسیقایی

دوره های موسیقی

شاید کنجکاو باشید که تاریخ موسیقی چگونه است؟ قطعه ای که می شنوم یا می نوازم چه ویژگی هایی دارد و برای چه دوره ای است؟ موزیسین های بزرگ در چه دوره بوده اند؟ و…

آموزشگاه موسیقی نوانس قصد دارد با ساده ترین بیان،سوالاتتان را در در رابطه با دوره های موسیقی،در این مقاله ی جذاب پاسخ دهد.

در ابتدا واضح کنیم موسیقی کلاسیک و دوره کلاسیک چه تفاوتی دارند؛موسیقی کلاسیک یک سبک و دوره ی کلاسیک یک دوره ی تاریخی در موسیقی است.

موسیقی کلاسیک را از نظر تاریخی،سازبندی،نوع بیان احساسات و گاها تحولات سیاسی/مذهبی به چند دسته تقسیم می کنند:

دوره قرون وسطی (سده های میانه)

 

موسیقی قرون وسطی
موسیقی قرون وسطی

دوره قرون وسطی یک هزاره از تاریخ موسیقی غرب است که در سال 476(سقوط امپراطوری روم) آغاز و تا قرن پانزدهم و شروع دوره ی بعدی موسیقی(رنسانس) به طول انجامید.این دوره بیشتر حول محور موسیقی کلیسایی بود و بر اساس انجیل و آمیخته با دعا بصورت موسیقی آوازی اجرا میشد.البته لازم به ذکر است که موسیقی سکولار هم در دوره قرون وسطی جا داشته و برخلاف موسیقی کلیسایی که مذهب محور است،موسیقی سکولار با موضوع عشق همراه بوده.در دوره موسیقی قرون وسطی ساخت آلات موسیقی جدید یا ارتقای سازهای گذشته نیز پیشرفت چشمگیری داشت.

موسیقی قرون وسطی
موسیقی قرون وسطی

آهنگسازان

از آهنگسازان این دوره میتوان به گیوم دوماشو(کشیش شاعر و آهنگساز)،کاسیا(سرراهبه و شاعر وآهنگساز بیزانسی)،هاکبلد(آهنگساز و نویسنده فرانسوی)،آلفونسو دهم(پادشاه کاستیا-گالیسیا-لئون،شاعر و موسیقی دان)،لئونین(آهنگساز)و بسیاری از آهنگسازان دیگر اشاره کرد.

ویژگی های موسیقی قرون وسطی

اگر در بیانی بسیار ساده و مختصر بخواهیم توضیح دهیم،موسیقی این دوره دارای:

رنگ صوتی خاص به دلیل نوع سازهای قرون وسطی

فواصل هارمونی همصدا،چهارم،پنجم و اکتاو(در اواخر دوره فواصل سوم و ششم اهمیت می یابند)

تقابل و تضاد صداها

در ابتدای دوره اکثرا به شکل آوازی با متونی مذهبی

استفاده از سازهای بادی و زهی(وینا،فلوت دو روزنه،ویولن،ریکوردرها،سیتار و..)

سازبندی قرون وسطی
سازهای دوره قرون وسطی

 

دوره ی رِنِسانس

 

موسیقی دوره رنسانس

 

رنسانس در کلمه،به معنای تولد دوباره و نوزایی است.در عمل اما به معنای الگو گرفتن و تقلید از آثار روم و یونان باستان و بازگشت به هنر آن دوره است.دوره رنسانس از اواخر قرن چهارده شروع و تا حدود قرن شانزدهم میلادی ادامه یافت.

در دوره قرون وسطی،بخش بسیاری از موسیقی تحت تاثیر مذهب و کلیسا بوده اما در دوره رنسانس،وابستگی هنرمندان و موسیقی به کلیسا رفه رفته کمتر شد و در آثار،احساسات گسترش یافت و موسیقی درواقع راهی شد برای بیان حالات روحی مردم و جامعه.

 

 

 

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب

اطلاعات مقاله